شنبه، فروردین ۰۶، ۱۳۸۴

موتور های جستجو – آنها که می مانند, آنها که می روند

در سال 1999 گوگل تنها یکی از موتور های جستجوی موجود در جهان بود و هیچ برتری نسبت به سایر رقبا نداشت و خیلی معمولی به نظر می رسید. امروز 6 سال پس از آنروز ها گوگل تبدیل به سلطان بلا منازع موتور های جستجوگر شده است. خیلی از رقبای قدیمی هم از بین رفته اند و یا در حال از بین رفتن هستند. حالا رقابت تنها بین گوگل, یاهو و MSN ادامه دارد. در ادامه این مطلب نام تعدادی از جستجوگر های معروف وب در سال های اخیر آورده شده است و به اختصار وضعیت قبلی آنها و وضعیت فعلی شان مورد بررسی قرار گرفته است, پیش بینی ما در مورد اینکه آیا این جستجوگر ها در سال های بعد هم وجود خواهند داشت و یا بتدریج از بین خواهند رفت را هم می توانید مشاهده کنید. امروز خیلی از این مرورگر ها تبدیل به نوستالژی شده اند و تنها می توان به مشاهده تصوری قدیمی از آنها دلخوش ماند.

AltaVista

وضعیت سال های قبل : یک موتور جستجوی همه منظوره بسیار قدرتمند و محبوب

وضعیت فعلی : توسط یاهو خریداری شده است. از نتایج یاهو برای نمایش پاسخ جستجو ها استفاده می کند. به نظر من به علت تمرکز بیش از حد بر روی تبلیغات pop up بخش زیادی از کاربران خود را از دست دادند و به جایگاه پایینی تنزل پیدا کردند. من به شخصه بعلت نارضایتی از خروجی های این جستجوگر تصمیم گرفتن از گوگل به جای آن استفاده کنم.

پیش بینی : از بین خواهد رفت.

Ask Jeeves

وضعیت سال های قبل : شبیه به یک کتابدار بسیار باهوش و نخبه

وضعیت فعلی : توسط IAC خریداری شده است. اما همچنان نتایج مربوط به موتور جستجوی خودش را در صفحه نتایج نشان می دهد.

پیش بینی : باقی خواهند ماند.

DogPile

وضعیت سال های قبل : زمانی که شاخص یک موتور جستجو تمام نتایجی را که شما به دنبال آن هستید تولید نمی کند, سایت های متا جستجوگری مانند DogPile به کار می آمدند.

وضعیت فعلی : همچنان یک حالت متایی دارد. با ترکیب نتایج گوگل و سایر جستجوگر ها, نتایج پرس و جو ها را همراه با لینک های تبلیغاتی نشان می دهد.

پیش بینی : ار بین خواهد رفت.

MSN

وضعیت سال های قبل : همانند جنگ مرورگر ها که مایکروسافت توانسته بود نت اسکیپ را شکست دهد, مایکروسافت از سایت جستجویی پشتیبانی می کرد که بیشترین وفاداری به فرهنگ بریتانیا را نسبت به سایر جستجوگران متعهد به بریتانیا نظیر AltaVista, InfoSeek, Lycos, and Snap داشت.

وضعیت فعلی : اکنون از یک جستجوگر تازه معرفی شده و پیشرفته استفاده می کند که بخوبی کار می کند.

پیش بینی : باقی خواهد ماند.

تصویر MSN در سال 1999

Excite

وضعیت سال های قبل : یک سایت جستجوگر بسیار جذاب که تمام انواع نتایج ممکن و نه فقط لینک های صفحات وب را فراهم می کند.

وضعیت فعلی : ویژگی های پورتال این جستجوگر همچنان موجبات جذابیت این سایت است. البته نشانی Excite.co.uk این سایت مدتی است که از کار افتاده است. با بهره گیری از ویژگی 0.5 وب پورتال برنامه هایی مانند " جذاب ترین دختر روز را ترتیب می دهد ".

پیش بینی : ار بین خواهد رفت.

Google
وضعیت سال های قبل : همچنان در وضعیت بتا قرار داشت. گوگل بسرعت در حال پیشرفت بود و در حال اوج گرفتن بود و هر روز بر طرفداران این سایت اضافه می شد.

وضعیت فعلی : به طور منطقزی و قابل اثباتی سلطان جستجوگر ها محسوب می شود. در مقاله جالبی در CNN لغت ranking (رتبه) تنها در توصیف گوگل ظاهر می شود و با معنی به نظر می رسد. بعضی از افراد همچنان نسبت به اهمال گوگل در تعریف بتا بودن وضعیت این سایت ناراضی هستند.

پیش بینی : باقی خواهد ماند.

HotBot
وضعیت سال های قبل : قدرت این سایت در تعیین موقعیت صفحات وب پست شده در در طول دوره زمانی مشخص بود.

وضعیت فعلی : تحت کپی رایت Lycos قرار دارد. از نتایج گوگل استفاده می کند و با اضافه کردن رنگ های نئون مانند و الگوی سیاه و سفید آنها را نمایش می دهد. یادداشت غم انگیز خداحافظی این جستجوگر در فایل Robot.txt این سایت بصورت کد شده قرار گرفته است. Page Rank این سایت هم در حال حاضر صفر است.

پیش بینی : از بین خواهد رفت.

Netscape Netcenter
وضعیت سال های قبل : جدا از اینکه یاهو برترین جستجوگر اینترنت بود, مشهورترین سایت پورتال در وب نیز بحساب می آمد. سایتش به شکل بسیار دقیقی طراحی شده بود, با تلاش فراوانی نقش کاتالوگ اینترنت را ایفا می کرد. برای هر کسی اولین و مناسب ترین ابزار برای جستجو به حساب می آمد.

وضعیت فعلی : اکنون آدرس این سایت به home.netscape.com منتقل شده است. نکته خنده دار Netscape.com این است که با مرورگر Netscape Navigator 3 بسیار مشکل دارد. سایر موارد درباره این سایت غم انگیز تر است.

پیش بینی : از بین خواهد رفت.

تصویر سایت جستجوی همه منظوره NetScape Netcenter

Yahoo
وضعیت سال های قبل : شش وب سایت جستجوگر تحت یک آدرس Url یکسان در این سایت قرار گرفته بود. اگر نسخه برند نت اسکیپ Excite را به عنوان یک موجودی جداگانه فرض می کردیم تعداد این سایت ها 7 سایت بود.

وضعیت فعلی : نتایج جستجوگر یاهو به خوبی و ارزشمندی نتایج گوگل است. اخیرا در زمینه ارائه کد های رابط کاربری API توانسته است بر گوگل غلبه کند.

پیش بینی : باقی خواهد ماند.

Lycos
وضعیت سال های قبل : با ترکیب کردن احبار, محصولات عرضه شده و سایر وارد مناسب و بدرد بخور برای مشتریان در صفحه مربوط به نتایج تبدیل به یک سایت بسیار جذاب و کاربر پسند شده بود.

وضعیت فعلی : از نتایج جستجوگر AskJeeves استفاده می کند. یک تصویر سگ هم در سمت چپ کادر جستجو قرار دارد که بنظر می رسد به معنای محافظت در مقابل غریبه ها و بیگانگان است.

پیش بینی : از بین خواهد رفت.

InfoSeek
وضعیت سال های قبل : اجزای این موتور جستجو ترکیبی از محتوای سایت هایی مثل ABCو Disney بود و در نمایش نتایج از آنها استفاده می کرد. مانند سایر جستجوگر ها تنها از یک کادر تکی برای وارد کردن عبارات جستجو استفاده می کرد.

وضعیت فعلی : اکون با کمک گوگل و استفاده از نتایج آن کار می کند.

پیش بینی : از بین خواهد رفت.

چهار نسل موتور های جستجوی شاخص

نسل اول

نسل دوم(حال حاضر)

نسل سوم(آینده نزدیک)

نسل چهارم(آینده دور)

Wayback Machine

Google
Yahoo
MSN
Ask Jeeves

Technorati
Feedster
Bloglines Search
Daypop
Google News Search
Yahoo News Search

Google Alerts
Indigo Google Alert
Yahoo Alerts
PubSub

منبع : BlogScoped به نقل از http://itconversations.com

۵ نظر:

Mehrdad گفت...

ایول

saleh گفت...

Babat matalebtoon mamnoon
khili ziba bood

Reza Moghadari گفت...

امیر جان شما خوش بگذره ایشالا برگشتی راجع به اون قضیه مفصل با هم صحبت میکنیم :)

M گفت...

هم مطالب هم لینک ها جالب بود مرسی

haleh گفت...

این خارجیا رو که اینجا نوشتی رو بیخیال اما خوب سفر خوش